Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manželská hádka - válka nebo happy end?

28. 06. 2017 7:15:50
Tvrdost. Neústupnost. Válečné masky pevně nasazeny. Meče naostřeny a štíty pečlivě nazdobené děsivými obrazci. Dva nesmiřitelní bojovníci odhodlaně stojící proti sobě. Nesmiřitelní a neúprosní. Připraveni druhého srazit na kolena.

Zdrtit. Zničit. Přemoci a jednou provždy pokořit. Boj do posledního dechu. Bez špetky slitování. Buď a nebo. Život nebo smrt. Vítězství je jediná možnost.

Krouží kolem sebe uvnitř arény a čekají, kdo první tasí meč. Kdo první prolije krev. Sleduji to se zatajeným dechem. Spektakulární podívaná. Starověké gladiátorské souboje hadr. Tohle je kolosální bitva epických rozměrů.

Sedím u svých dobrých přátel a nestačím se divit. Vidím, vnímám, že se milují. Láska se vznáší ve vzduchu. Jen na ni oba tak trochu zapomněli. Stojí proti sobě a měří se ostrými pohledy. Hádka je v plném proudu. Přestává mi to být příjemné a tak se ozývám. Jedno slovo a vše se mění. Vyslovím ho nahlas a oba ustrnou. “Láska.” Teď, když mám jejich pozornost, smečuji otázkou – milujete se? Oba se na mě nechápavě otočí.

Nerozumí mi. Proč se sakra ptá na lásku zrovna teď? Cožpak nevidí, že jsme uprostřed bezvadné šarvátky ... odezírám jim ze rtů. S ledovým klidem a v absolutním tichu opakuji otázku – milujete se? Ani jeden nechce odpovědět. Ještě jsou hrdí... aneb hrdost i za cenu sebezničení i všeho, co je jim milé.

Žena svůj meč pustí jako první. Ano – line se z jejích rtů. Pořád ho miluju. Hrozně moc. Slzy se derou z krásných a nevinných očí. Muž stojí. Stojí omráčen hloubkou jejího sdělení. Oči mu sklovatí. Zatíná se. Hlavně nebrečet. Buď chlap ... vidím mu do hlavy.

Bitva skončila. Znepřátelené strany si mohou oddychnout a skrýt svou krvežíznivou armádu. Pohroma je zažehnána. Dlouze se na sebe dívají. Vzduch se chvěje. Atmosféra se láme. Dělají krok k sobě. Metr od sebe se na moment zastaví. On k ní natahuje ruku a nabízí jí svou náruč. Ona padá na jeho hruď. Oba pláčou. Požehnané slzy říkám si ....

Nevnímají mě. Pomalu se zvedám a odcházím. Věřím, že to zvládnou. Naposledy na ně od dveří pohlédnu. Je to v pořádku. Konečně vidím opět Ženu a Muže a ne dva válčící klany.

Zavírám dveře od domu a přemýšlím, čeho jsem byl právě svědkem. Znám to. Zažil jsem to mnohokrát. Vím, jak snadné je zapomenout na lásku. Na všechno to krásné, co k sobě cítíme. Jak je snadné nechat se unášet bojem, konfliktem, nedorozuměním. Jak snadné je lpět na své pravdě. Neustoupit ani o píď.

A přesto je tak snadné odhodit meče. Odhodit štíty a vylézt z opevněných hradů. Odvolat lučištníky a toho druhého raději obejmout. Od srdce se otevřeně a upřímně vyjádřit ... bez záměru zvítězit nebo partnera dostat na lopatky. Bez touhy, aby on uznal mou pravdu. Bez obviňování a skryté manipulace. Vystoupit ze hry – já nebo on. Jednoduše pouze vyjádřit svoje pocity.

Stačí v tom druhém aspoň na okamžik zahlédnout osobu, kterou milujeme. Se kterou jsme zažili tolik krásných chvil ... se kterou je zase zažívat chceme (a to jde v brnění a s mečem dost blbě).

Zkuste se příště uprostřed hádky na partnera z celého srdce usmát a upřímně mu říct – miluju tě. Uvidíte sami ... možná se stane zázrak.

Autor: Aleš Vavřinec | středa 28.6.2017 7:15 | karma článku: 9.48 | přečteno: 378x

Další články blogera

Aleš Vavřinec

Bankéř nebo bezdomovec - který život má smysl?

Procházím moderním parkem a doslova zírám, jak moc se za pár měsíců dokázal proměnit. Dobrá práce Klatovy! Míjím čistou bílou lavičku a na ní opilého pána bez domova. Dlouhý pohled do očí, ze kterých vnímám obrovskou prázdnotu...

25.7.2017 v 8:36 | Karma článku: 14.20 | Přečteno: 448 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Vnitřní kritik - cesta do záhuby a zpět

Ale já jí to musím vysvětlit. Musí to pochopit. Podíval se na mě Luboš poněkud bezradně. Vnímal jsem jeho beznaděj a přitom obrovskou angažovanost a snahu, která mu sršela z očí.

20.7.2017 v 16:02 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 238 |

Aleš Vavřinec

Jedno pohlazení je více než tisíc lajků

Vytvořili jsme si technologické vymoženosti, aby nám sloužily. Aby nám dělaly život jednodušší a zároveň bohatší. Aby nás osvobodily. Ono se ale něco zvrtlo, není-liž pravda...?

18.7.2017 v 9:12 | Karma článku: 19.14 | Přečteno: 478 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Jsi s Nohavicou nebo s Ebenem?

Marek Eben si nedávno na festivalu rýpl do hlavy státu, což nijak nepřekvapilo, neboť svou orientaci nijak netají. Jaromír Nohavica si tu a tam rýpne do ledaskoho, byť své postoje obvykle nedeklaruje, teď se ale vyfotil s Okamurou

26.7.2017 v 12:03 | Karma článku: 26.73 | Přečteno: 1523 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Hrdost a sebevědomí - základ národa

Pokud nemá zdravé sebevědomí jedinec, neumí jednat s ostatními lidmi jinak než z pozice podřazenosti či nadřazenosti. Sebevědomí se změní na pýchu či pocit méněcennosti a hrdost se zkřiví na pohrdání nebo ponižování se.

26.7.2017 v 11:39 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 286 | Diskuse

Jiří Turner

Blogeři jsou banda hlupáků, pochopitelně vyjma mě

Měl bych na takové vyjádření nárok, kdybych mohl argumentovat nějakým evidentně hloupým blogem? A mohli by se oprávněně cítit dotčeni i ti autoři, kteří jindy a jinak úplně stejným způsobem paušalizují?

26.7.2017 v 9:24 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 501 | Diskuse

Libor Popovský

Evropská migrační krize: pohledy ze střední Evropy.

Překlad článku Soerena Kerna „Europe's Migrant Crisis: Views from Central Europe.We are not going to take part in the madness of the Brussels elite." pro českou verzi Gatestone Institute zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou."

26.7.2017 v 9:12 | Karma článku: 27.40 | Přečteno: 683 | Diskuse

Jan Dvořák

Marek Dalík se nade vší pochybnost očistil, avšak soud se zachoval arogantně

Bylo pro Marka Dalíka požehnání, že soud vyšší instance znovu řešil jeho případ. Dostal sice o rok víc, ale zato je morálním vítězem.

26.7.2017 v 8:57 | Karma článku: 15.54 | Přečteno: 474 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 14.31 Průměrná čtenost 1116

Pomáhám lidem, kteří se dostali do situace, kdy neví jak dál. Pomáhám jim opět zářit. Využívám postupy z psychologie, terapie a koučovací techniky i vlastní bohaté zkušenosti. Mám za sebou více než 1 500 odkoučovaných hodin.

Chci Vás inspirovat, nadchnout, nabídnout témata k hlubšímu přemýšlení a někdy i pobavit.

ales-vavrinec.cz

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.