Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Syndrom a prokletí opravdového muže

3. 05. 2017 7:47:17
Syndrom proklatě opravdového muže. Tak jsem si sám pro sebe pojmenoval chorobu, kterou trpí, aspoň mám ten pocit, čím dál víc chlapů. Není se čemu divit. Nejsou to jen ženy, které jsou masírované šílenými a nereálnými vzory a...
... ideály, jak by měly vypadat, jak by měly myslet a samozřejmě jak by se měly chovat. Znáte to - dokonalá milenka, dokonalá hospodyňka, dokonalá pečovatelka ... prostě dokonalá žena, která i po 5 dětech má postavu 17 leté modelky.

My se všem těm ženským magazínům spíše z dálky smějeme a ťukáme si na čelo a naivně si myslíme, že tohle se nám rozhodně nestane. Jenže nemůžeme být dál od pravdy. Vyrojilo se tolik různých článků, seznamů a knih, jak přesně by měl ten pravý opravdový muž vypadat, jak by se měl chovat, jak by měl myslet, jak by se měl cítit. Pamatuji si dobře na sympatického klienta, který přišel na úvodní sezení s tím, že by se chtěl cítit víc jako chlap, silněji, pevněji a sebevědoměji. Inu dal jsem mu do další schůzky za úkol sepsat, jak přesně jeho představa vypadá.

Příště přinesl vytištěný článek z webu ve stylu “20 aspektů opravdového muže”. Začal číst a někdy u 13. bodu jsem začal mít podezření, že takovýhle chlap by musel být Kristus zkřížený s Rockym. Na konci jsem si byl zcela jistý, že až se takový muž narodí, celé lidstvo k němu bude vzhlížet jako k pánovi tvorstva. :-)

Což o to ... pracovat na sobě a stávat se postupně mužem, který zná své poslání a místo, ví, kdo je a nestydí se za to + je si vědomý svých slabin i kvalit a umí je náležitě využít ... to je záslužná snaha a každého muže bych v ní moc rád podpořil ... leč i tady je dobré netoužit stát se panem dokonalým, jak leckdy podobný diktát velí.

A společenský diktát často nabádá k tomu stát se po všech stránkách perfektním a dokonalým mužem - ideálně bez jediné chybičky. A tak jsme i my pod velkým tlakem a i my musíme čelit nereálným nárokům - jací bychom měli být.

Vždycky se u čtení podobných seznamů dokonalých mužů ptám - a kde je sakra nějaký prostor pro autenticitu a pro originalitu? To se fakt všichni muži rodí jako alfasamci na steroidech s mozkem Einsteina? :-)

Tohle vše nás pak odvádí od toho podstatného - od toho jací jsme opravdu uvnitř sami sebe. Tam, kam mnohdy nikoho nepouštíme, někdy ani sami sebe. Odvádí nás to od vlastního nitra, které se až příliš často snažíme schovat před světem, ženami i sami před sebou. Schovat do té nejtemnější místnosti a zamknout na padesát západů.

Moc dobře víme, že tam uvnitř jsme někdy slabí, zranitelní i zranění, smutní, bez nápadů a chuti jít aktivně vstříc životním výzvám apod. Což je ovšem přesný opak pana dokonalého, který je vždy silný, schopný, nebojácný, nu vždy ideální ... vždycky přesně ví, co udělat.

A tak pod tlakem společenské propagandy ještě více schováváme svou opravdovou tvář a bláznivě se toužíme stát panem vítězným. Jenže ono to nějak nejde. Jsme lidé, ne bozi. A když to nejde, tak se ještě dost nesnažíme, žejo. Ještě nejsme dost dobří, je třeba zabrat ještě víc a ještě víc ... až do naprostého padnutí! :-) A kruh se uzavírá.

Možná už je na čase se na všechny podobné nesmyslné ideální představy a seznamy vykašlat. Možná právě teď nadešel čas na to více se spojovat sami sebou, se svým nitrem, se svou opravdovou tváří. Možná zrovna teď a tady je důležité trávit víc času sami se sebou. Jen tak se můžeme naplno dotknout naší síly.

Ta mužská síla leží hluboko uvnitř nás a každej jí máme trochu jinou, trochu jinak voní i chutná. Něčí síla je rychlejší, něčí pomalejší, ale o to hlubší.

Neexistuje jeden jediný správný model a vzor opravdového muže. Nevěřte tomu. Tam někde uvnitř vás dříme síla, která je větší, než si myslíte a až se jí dotknete, možná budete sami překvapeni. Najděte si na její objevování a zkoumání čas a odpojte se od celého světa, abyste se mohli připojit sami na sebe.

Sedněte si každý den na pár (desítek) minut do ticha a klidu a pro začátek jen v tomto klidu zůstávejte a ptejte se sami sebe - co je moje síla, jak vypadá, kde leží? Odpovědi máte v sobě ...
Autor: Aleš Vavřinec | středa 3.5.2017 7:47 | karma článku: 16.52 | přečteno: 690x

Další články blogera

Aleš Vavřinec

Bankéř nebo bezdomovec - který život má smysl?

Procházím moderním parkem a doslova zírám, jak moc se za pár měsíců dokázal proměnit. Dobrá práce Klatovy! Míjím čistou bílou lavičku a na ní opilého pána bez domova. Dlouhý pohled do očí, ze kterých vnímám obrovskou prázdnotu...

25.7.2017 v 8:36 | Karma článku: 14.20 | Přečteno: 448 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Vnitřní kritik - cesta do záhuby a zpět

Ale já jí to musím vysvětlit. Musí to pochopit. Podíval se na mě Luboš poněkud bezradně. Vnímal jsem jeho beznaděj a přitom obrovskou angažovanost a snahu, která mu sršela z očí.

20.7.2017 v 16:02 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 238 |

Aleš Vavřinec

Jedno pohlazení je více než tisíc lajků

Vytvořili jsme si technologické vymoženosti, aby nám sloužily. Aby nám dělaly život jednodušší a zároveň bohatší. Aby nás osvobodily. Ono se ale něco zvrtlo, není-liž pravda...?

18.7.2017 v 9:12 | Karma článku: 19.14 | Přečteno: 478 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Manželská hádka - válka nebo happy end?

Tvrdost. Neústupnost. Válečné masky pevně nasazeny. Meče naostřeny a štíty pečlivě nazdobené děsivými obrazci. Dva nesmiřitelní bojovníci odhodlaně stojící proti sobě. Nesmiřitelní a neúprosní. Připraveni druhého srazit na kolena.

28.6.2017 v 7:15 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 378 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Jsi s Nohavicou nebo s Ebenem?

Marek Eben si nedávno na festivalu rýpl do hlavy státu, což nijak nepřekvapilo, neboť svou orientaci nijak netají. Jaromír Nohavica si tu a tam rýpne do ledaskoho, byť své postoje obvykle nedeklaruje, teď se ale vyfotil s Okamurou

26.7.2017 v 12:03 | Karma článku: 27.30 | Přečteno: 1523 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Hrdost a sebevědomí - základ národa

Pokud nemá zdravé sebevědomí jedinec, neumí jednat s ostatními lidmi jinak než z pozice podřazenosti či nadřazenosti. Sebevědomí se změní na pýchu či pocit méněcennosti a hrdost se zkřiví na pohrdání nebo ponižování se.

26.7.2017 v 11:39 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 286 | Diskuse

Jiří Turner

Blogeři jsou banda hlupáků, pochopitelně vyjma mě

Měl bych na takové vyjádření nárok, kdybych mohl argumentovat nějakým evidentně hloupým blogem? A mohli by se oprávněně cítit dotčeni i ti autoři, kteří jindy a jinak úplně stejným způsobem paušalizují?

26.7.2017 v 9:24 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 501 | Diskuse

Libor Popovský

Evropská migrační krize: pohledy ze střední Evropy.

Překlad článku Soerena Kerna „Europe's Migrant Crisis: Views from Central Europe.We are not going to take part in the madness of the Brussels elite." pro českou verzi Gatestone Institute zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou."

26.7.2017 v 9:12 | Karma článku: 27.40 | Přečteno: 683 | Diskuse

Jan Dvořák

Marek Dalík se nade vší pochybnost očistil, avšak soud se zachoval arogantně

Bylo pro Marka Dalíka požehnání, že soud vyšší instance znovu řešil jeho případ. Dostal sice o rok víc, ale zato je morálním vítězem.

26.7.2017 v 8:57 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 474 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 14.31 Průměrná čtenost 1116

Pomáhám lidem, kteří se dostali do situace, kdy neví jak dál. Pomáhám jim opět zářit. Využívám postupy z psychologie, terapie a koučovací techniky i vlastní bohaté zkušenosti. Mám za sebou více než 1 500 odkoučovaných hodin.

Chci Vás inspirovat, nadchnout, nabídnout témata k hlubšímu přemýšlení a někdy i pobavit.

ales-vavrinec.cz

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.